Podstawową tematyką szkolenia jest zapoznanie słuchaczy z zagadnieniami projektowania form wtryskowych. Aby jednak móc w sposób świadomy zająć się projektowaniem form wtryskowych niezbędnym jest zaznajomienie się z materiałami, które będą w tych formach przetwarzane.
Tworzywa polimerowe inaczej niż by się mogło wydawać, są materiałami bardzo skomplikowanymi. Ich zachowanie zmienia się w czasie przetwórstwa i dlatego tak ważnym jest, aby zaznajomić się z ich budową, właściwościami i zachowaniem w czasie przetwórstwa. W celu pokazania jak zachowuje się tworzywo podczas przetwórstwa zostanie wykorzystane zaawansowane narzędzie symulacji procesu wtryskiwania, jakim jest program Autodesk Moldflow.
Kolejnym tematem podejmowanym na kursie 'Zasady konstrukcji form wtryskowych” jest omówienie technologii wtryskiwania tworzyw. Również i w tym przypadku nieodzownym jest zapoznanie słuchaczy z technologią wtryskiwania, która jako narzędzie wykorzystuje formy wtryskowe. Zostanie pokazany wpływ budowy formy wtryskowej na przebieg procesu wtryskiwania tworzyw polimerowych.
Kolejnym etapem jest zaznajomienie słuchaczy z budową form wtryskowych zimnokanałowych i rozwiązaniami stosowanymi w przemyśle. Najważniejszą częścią kursu jest tematyka projektowania form wtryskowych obejmująca szereg zadań dot. jej budowy: od określania wymaganej ilości gniazd formujących, ich poprawnego rozmieszczenia przez zaprojektowanie kanałów wlewowych, dobór przewężek, zaprojektowanie układu chłodzenia i dobór układu usuwania wypraski.
Projektowanie form wtryskowych będzie wspierane narzędziem symulacyjnym – programem Autodesk Moldflow.