Tworzysz animacje 3D? Zrób furorę w branży filmowej, gier wideo i telewizji – zobacz jak w MotionBuilder wykorzystać dane z systemów MotionCapture do animacji postaci.

MotionBuilder: tworz profesjonalne animacje 3D

Kilka dni temu Autodesk wydał MotionBuilder 2025 – najnowszą wersję swojego narzędzia do animacji postaci, powszechnie używanego do przeglądania i edycji danych motion-capture. Aktualizacja wprowadza USD dla MotionBuilder, nową wtyczkę, która umożliwia animatorom ładowanie sceny USD do rzutni i animowanie w kontekście.

Animowanie postaci ręcznie to zadanie wymagające. Dlatego zalecamy animatorom korzystanie z narzędzi do animacji, takich jak Motion Builder, aby pracować sprawniej i tworzyć animacje o wyższej jakości. W szczególności warto skorzytać z możliwości miksowania danych MoCap do szybszej pracy i bardziej realistycznego efektu ruchu postaci.

MotionBuilder-tips-tricks-videotutoriale-tworzenie-postaci-3D

MotionBuilder Tips&Tricks: videotutoriale krok po kroku | części 4-6

W ostatnich tygodniach wypuśliliśmy kolejną porcję videotutoriali! To pakiet 3 nowych filmów, w których pokazujemy kolejne, kluczowe kroki pracy w programie MotionBuilder: Timeline i zapisywanie projektu, przygotowanie T-pose do wykorzstania MotionCapture oraz temat Character Mapping i Characterize.

Już teraz dajemy Ci bezpłatny dostęp do sześciu filmów z naszej nowej serii. Oglądaj i subskrybuj na youtube nasz kanał @pccpolska aby jako pierwszy/-a dostać informację o kolejnych tutorialach:

Część 4: Ustawienia timeline i poprawny zapis projektu w MotionBuilder

W filmie tym pokażemy, gdzie ustawia się parametry Timeline i jak zapisać nasz projekt. Jeśli nie wiesz, które elementy zachować, a które pominąć to ten tutorial jest dla Ciebie. Pokażmy też jak wykorzystać kilka skrótów klawiszowych wymienionych w pierwszej części videotutoriali.


Część 5: Przygotowanie T-pose do wykorzystania Motion Capture

W tym tutorialu przechodzimy do bardziej zaawansowanego etapu pracy czyli jak dostosować naszą postać pod animację MoCap. Dowiedz się cjaka jest różnica pomiędzy A-pose i T-pose oraz na co zwrócić uwagę przy przed transferem animacji na postać.


Część 6: Character Mapping i Characterize w MotionBuilder

Czy wiesz czym jest Character Mapping lub Characterize w MotionBuilder? Jeśli na co dzień zajmujesz sie animacją postaci to zdążyłes/-łaś przekonać się już, że czasami jest to frustrujące, zagmatwane, a przede wszystkim trudne. Ale może to być również najbardziej satysfakcjonującą formą sztuki, ponieważ to Ty tchniesz życie w swoje postacie i urzeczywistniasz swoje pomysły, aby inni mogli się nimi cieszyć.

Szósta część przyniesie Ci informacje, o tym jak ruchy i akcje postaci są zsynchronizować z odpowiednimi elementami anatomicznymi modelu ( kości, stawy i skóra) oraz jak dostosować dane o ruchu do struktury i geometrii modelu postaci, aby uzyskać płynne i realistyczne animacje.


Dołącz do naszej społeczności na YouTube!

Subskrybuj nasz kanał @pccpolska, aby otrzymywać regularne aktualizacje, porady i tutoriale na temat rozwiązań do modelowania 3D, wizualizacji, animacji i Motion Capture. Nie przegap żadnego nowego materiału i dołącz do naszej rosnącej społeczności twórców! Kliknij przycisk subskrypcji i bądź na bieżąco z naszymi najnowszymi treściami!

Oprogramowanie CAD i 3D

Potrzebujesz oprogramowania?

Zapoznaj się z pełną ofertą naszych programów (AutoCAD, Inventor czy 3Ds Max) i sprzętu.
Odwiedź nasz sklep