W artykule prezentujemy przebieg naszego czwartego Case Study z klientem – tym razem pomogliśmy rozwiązać problem eksportu danych z programu AutoCAD do Excela .

INFORMACJE O KLIENCIE

Branża: konstrukcyjna
Główne obszary działalności: konstrukcje stalowe

Klient od ponad dwudziestu lat realizuje projekty na konstrukcje stalowe oraz inżynieryjne, jak hale stalowe, estakady, silosy czy instalacje reklamowe. Szukał rozwiązania, które przyspieszy żmudny proces systematyzowania i wymiany danych między programami AutoCAD i Excel.

WYZWANIA

Jeden z naszych klientów zajmujący się produkcją konstrukcji stalowych, zwrócił się z zapytaniem czy nie wykonamy szkolenia z zakresu eksportu danych z programu AutoCAD do Excela. Po krótkiej analizie problemu okazało się, że klient otrzymuje z biur projektowych setki rysunków wykonanych w różnych programach do projektowania konstrukcji stalowych i skonwertowanych do formatu DXF i DWG. Z rysunków musi przenieść tabele materiałowe do arkusza XLS, a potem wczytać do systemu zarządzania produkcją.

Problem jest w tym, że dane do przeniesienia z rysunków wyglądają jak tabela, a w rzeczywistości są to obiekty typu linie, teksty, teksty wielowierszowe, czy nawet bloki, itp. Generalnie są to obiekty których nie można szybko i łatwo przenieść do tabeli XLS, trzeba żmudnie i pracochłonnie wskazywać pojedyncze linie danych w tabeli i kopiować każdą wartość. Taki proces kopiowania w przypadku jednego rysunku zajmuje od 15 nawet do 60 minut dla rysunków z kilkoma tabelami, a ręczne kopiowanie wartości powoduje wiele błędów. Klient oczekiwał znalezienia rozwiązania na znaczne przyspieszenie tego zadania.

jak eksportować dane z Autocad do Excela

ROZWIĄZANIE

Po analizie problemu zostało klientowi zaproponowane i później zrealizowane rozwiązanie polegające na napisaniu programu do automatycznego przetwarzania tabel zestawieniowych z rysunków DWG i DXF i zapisania danych w formacie XLS .

Stworzyliśmy program narzędziowy działający w środowisku Windows. Po jego uruchomieniu użytkownik wskazuje folder z rysunkami do przetworzenia, ważne aby wszystkie rysunki był od jednego biura projektowego lub miały tak samo formatowanie tabele. Następnie użytkownik wybiera wg jakiego szablonu ma być przetwarzana tabela. Program samoczynnie w tle uruchamia AutoCADa i wykonuje czynności zapisu danych z rysunku do tabeli XLS.

Autocad - ExcelDużym wyzwaniem w procesie przetwarzania było rozpoznawanie danych które wyglądają jak tabela, a nie są tabelą. Opracowaliśmy kilka schematów postępowania w zależności od tego z jakich elementów składają się dane umieszczone w tabeli: tekst, liczba, multitekst czy blok. Stworzyliśmy algorytm do rozpoznawania danych na rysunkach i oceny czy zebrane dane są tabelą, algorytmy do rozpoznawania i wyodrębniania wielu tabel z jednego arkusza, czy algorytmy do pomijania tabelek rysunkowych, a zbieraniu danych z tabel zestawieniowych. Stworzone zostały mechanizmy raportowania błędów i nierozpoznanych obiektów znajdujących się z tabelach.

 

REZULTATY

Stworzenie programu, testowanie u klienta i drobne poprawki zajęły w sumie 10 tygodni. Wydajność przenoszenia zestawień materiałowych z AutoCAD do Excela wzrosła drastycznie z 5-10 rysunków na godzinę w przypadku ręcznego kopiowania, do nawet 1000-2000 rysunków na godzinne, gdzie wydajność przetwarzania jest tylko zależna od szybkości działania komputera. Cel został osiągnięty – wyeliminowano długotrwałe przenoszenie danych i praktycznie usunięto błędy przy przenoszeniu danych.

 

Masz podobne problemy? Chcesz przyśpieszyć  procesy projektowe w firmie?

Oprogramowanie CAD i 3D

Potrzebujesz oprogramowania?

Zapoznaj się z pełną ofertą naszych programów (AutoCAD, Inventor czy 3Ds Max) i sprzętu.
Odwiedź nasz sklep